vBulletin, IPB vs Xenforo ama en iyisi hangisi?

0

Normal bir forum kullanıcısına bu soruyu sorarsanız en iyi scriptin vBulletin olduğunu düşünebilir. Başlarda öyleydi de.  Sonradan ne olduysa vBulletin’in mevcut yapıya uzun süre sadık kalması ve yeniliklere kapıyı kapatması diğer liderlerle aranın kapanmasına hatta geriye düşmesine neden olmuştur. Kullancı tarafından bakıldığında bir scriptin kullanılabilirliği  öne çıkabilir ama bir scriptin en önemli özelliğinin güncel web teknolojilerinin kullanılabilmesi ve yönetilebilmesidir.  Ayrıca önemli bir ayrıntı daha var scripte uygulama geliştirme kolaylığının olması önemlidir.

Elbette kullanıcı tarafından tercih nedenlerini bir yana bırakırsak en iyi scriptin belirlenebilmesi için developer gözüyle bakmak gerekiyor. Her üç script için uygulama geliştiren bir olarak karşılaştığım sorunlar ve uygulama geliştirme tekniklerine biraz değinmek istiyorum.

vBulletin

vBulletin uygulama geliştirme ortamı olarak en geride kalıyor. vBulletin 5 ile bu durum daha da kötü bir hal almış durumda. Anlaşılmaz bir yapı ve işin içinden çıkılmaz bir çatı sistemi olmasına rağmen uygulama geliştişrmek MVC bilenler için kolay sayılır. Ama halen tek kullanışlı bir uygulama oluşturma ortamı yok.

XenForo

XenForo uygulama geliştirme ortamı bir hayli gelişmiş görünüyor. Hook yönetimi ve Template yönetimi Zend Framework’ün altyapı katkılarıyla bir hayli entegre ve kullanışlı görünüyor ama hala hook bölümlerinde bazı sıkıntılar yok değil. Yine de Kier’in vBulletin’de kabul ettiremediği her özelliği eklemiş görünüyor.

IPB

IPB uygulama geliştirme ortamı olarak ne geriden gelen bir scriptti hatta eklenti desteğini 3.x sürümlerinde kazanmıştır. Ama her seferinde en yeni web tekniklerini kullanmış mükemmel bir admin paneli yönetimi geliştirmiştir. Uygulama geliştirme ortamı olarak bazı sıkıntıları olmasına rağmen çok yetenekli bir hook yönetimine sahip.

Şu aralar beta sürümleri bulunan versiyon 4 tam bir geliştirme ortamı sunuyor geliştirme aşamasında favori php editörünüzü tema şablonları geliştirme aşamasında kolayca kullanabiliyorsunuz. Henüz beta aşamasında omasına rağmen bu sürümde eklenen Zend Framework altyapısıyla mükemmel bir geliştirme ortamı oluşturarak en iyi uygulama geliştirme ortamını sağlamıştır.

Bu alanda en iyi admin paneli yönetimi ve geliştirme ortamı olarak rakiplerinin çok önüne geçmiş görünüyor.

İleriki günlerde IPB4 ile ilgili ayrıntılı makaleler ile karşınızda olacağım inşallah.

 

 

Paylaş.

Yazar Hakkında

zbahadir

Yorum Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.